کالای خواب

چه زمانی باید تشک جدید تهیه کنید

زمان تعویض تشک

تشک شما یک قسمت اساسی از زندگی روزمره شما است و شما در انتخاب درست آن بسیار فکر می کنید. بنابراین باور اینکه شما و تشک شما برای همیشه در کنار هم خواهید بود ، آسان و وسوسه انگیز است. متأسفانه، تشک شما هر چقدر هم شگفت انگیز باشد، این یک رابطه است که باید به پایان برسد و باید پاسخ سوال چه زمانی باید تشک جدید تهیه کرد را یافت.

شما می توانید 7-10 سال خوب از یک تشک برتر را انتظار داشته باشید، قبل از اینکه هر شب با توجه به فرسودگی اش حمایت از بدن شما را ازدست بدهد. در آن زمان ، پشتیبانی مناسب از شما متوقف می شود، که منجر به درد، آسیب، خواب کمتر میشود که آن زمان یافتن جایگزین است.

اما از کجا می توان مطمئن شد که به تشک جدید نیاز دارید؟ در اینجا 10 نشانه اصلی وجود دارد:

 

 

1. افتادگی آشکار

مشهودترین نشانه جهت نیاز به تعویض تشک است، افتادگی ممکن است علامت “وقت آن است که تشک خود را جایگزین کنید” باشد. این یک علامت است که برای انواع تشک ها به وجود می آید، زیرا فنرها با گذشت زمان خراب می شوند، مموری فوم ها نرمتر می شود و الیاف موجود در مواد دیگر فشرده می شوند که همه اینها به افتادگی منجر می شود. منتظر تشکیل دهانه ای در وسط تختخواب خود نباشید. حتی افتادگی‌های جزئی 3-5 سانتی متری را نباید نادیده گرفت ، زیرا می تواند به معنای عدم پشتیبانی از آسیب پذیرترین نقاط بدن شما باشد.

2. وجود اثر

این یکی مخصوص تشک های مموری فوم است و رمزگشایی آن کمی مشکل است. ببینید، مموری فوم قرار است بدن و وضعیت خواب شما را “به خاطر بسپارد” (از این رو نام آن ها، مموری فوم است) اما فقط تا حدی خاص. بعد از بلند شدن از رختخواب، کف باید به حالت اولیه خود برگردد. با این حال، با گذشت زمان، ساختار سلولی فوم حافظه از بین می رود و نرمتر می شود.همچنین توانایی خود را برای بازگشت دوباره از دست می دهد. که این یعنی پشتیبانی از شما در هنگام خواب برو تشک وجود ندارد. اگر تشک مموری فوم شما دارای اثری از بدن است که مدتها پس از بلند شدن باقی می ماند. همچنین اگر عمق آن از 5 سانتی متر بیشتر می باشد، زمان تعویض آن رسیده است.

تشک فوم برد آسیب دیده

3. اثر گلدیلاک

دارندگان تشک مموری فوم باید به  سختی یا نرمی زیاد تشک خود توجه داشته باشند. به دلیل حساسیت مموری فوم به دما، با نگه داشتن تشک در یک اتاق کوچک با گذشت زمان سفت می شود. همچنین با نگهداری در یک اتاق گرم با گذشت زمان نرم می شود. این تغییر در استحکام می تواند آسایش شما را خراب کند.

4. یکی دو توده

بالشتک درون تشک به مرور تغییر مکان می دهد که ممکن است توده هایی در تشک ایجاد نماید. این تراکم ناهموار می تواند به این معنی باشد که در مکانی که قرار است بخوابید پشتیبانی نشوید. همچنین این نقاط می تواند باعث ایجاد فشار ناخوشایند شود. گرچه توده ها در تشک های با کیفیت پایین بیشتر دیده می شوند، اما ممکن است در تشک های سطح بالاتر  نیز اتفاق بیفتد.

تشک خراب و آسیب دیده

5. آلرژی های فعال

با گذشت زمان ، اکثر انواع تشک ها می توانند مواد حساسیت زا مانند کپک، قارچ و ریزگردها را جمع کنند. اگر به این مواد تحریک کننده حساسیت دارید، به این معنی است که تشک شما واکنش آلرژیک ایجاد می کند. بنابراین اگر هنگام نزدیک شدن به تخت خواب یا وقتی غرق خواب هستید متوجه عطسه شدید، احتمالاً زمان آن رسیده است که وضعیت تشک خود را ارزیابی کنید. هنگام انتخاب تشک جدید، مواد ضد حساسیت مانند پشم یا لاتکس را در نظر بگیرید.

6. احساس درد

خواب زمانی است که بدن شما می تواند از استرس هایی که در طول روز تجربه کرده است، ریکاوری کند. آن روز می تواند یک جلسه ورزشی سنگین باشد و یا یک روز عادی و بدون تنش. بنابراین اگر با درد و رنج بیشتری از خواب هنگام خواب بیدار شوید، تشک شما احتمالاً مقصر است. به دلیل تخریب تدریجی و نرم شدن مواد تشک، تشک توانایی پشتیبانی از مناطق آسیب پذیر حیاتی مانند گردن ، کمر و لگن را از دست می دهد. علاوه بر این، با ایجاد توده در تشک، نقاط فشار دردناکی ایجاد می شود. هنگامی که کمرتان آویزان است و یا به نقاطی از بدن فشار وارد می شود بیدار شدن با درد و رنج زیاد اجتناب ناپذیری است.

بنابراین اگر بجای شادابی با احساس ضرب و شتم از خواب بیدار می شوید، به احتمال زیاد تشک شما باید عوض گردد.

درد و آسیب ناشی از تشک نامناسب و خراب

7. بی خوابی در طول شب

اگر نمی توانید بخوابید یا مرتباً در طول شب بیدار می شوید و موقعیت خود را تنظیم می کنید، زمان تعویض تشک شما فرا رسیده است. البته موارد دیگر مانند استرس یا بهداشت نامناسب خواب نیز می تواند شما را در شب بیدار نگه دارد. اما اگر تا ساعات پایانی بیدار هستید، به احتمال زیاد تشک شما دیگر راحتی مناسبی را برای شما فراهم نمی کند. این بدان معنی است که به یک تشک جدید نیاز دارید. اگر به شب را می خوابید اما هنوز خسته از خواب بیدار می شوید، ممکن است همین مسئله درست باشد. جهت داشتن خوبی بهتر می توان به مطلب چگونه در دوران قرنطینه بهتر بخوابیم مراجعه کنید.

8. بارداری!

یکی از دلایل هیجان انگیزتر تشک جدید باردار شدن است. از آنجا که بدن شما در حین و بعد از بارداری دستخوش تغییرات زیادیمی شود. یک تشک قابل تنظیم و یک تخت قابل تنظیم یک انتخاب عالی است که در هر مرحله از شما پشتیبانی می کند. پشتیبانی سفارشی از خوابیدن به پهلو به شکم شما کمک کرده و از کمردرد در دوران بارداری جلوگیری می کند و پس از آن می توانید به راحتی به حالت خواب معمول تغییر دهید. بعلاوه، یک تختخواب قابل تنظیم باعث می شود هنگام بارداری راحت تر از خواب خارج شوید. همچنین باعث پرستاری راحت می شود و می تواند به محافظت از عضلات شکم بعد از سزارین کمک کند.

9. اتفاقات جدید

گاهی اوقات همه چیز تشک شما کاملاً خوب است! اما شرایط زندگی خود شما را مجبور می کند که یک تشک جدید تهیه کنید. در صورت آسیب دیدگی، از دست دادن یا افزایش وزن قابل ملاحظه یا نیاز به داشتن تختخواب جدید، این مسئله می تواند اتفاق بیفتد. اگر تشک شما هنوزمناسب است اما دیگر پشتیبانی مورد نیاز را ندارد. در مورد رها کردن آن احساس گناه نکنید – فقط یک مکان اهدای تشک را در نزدیکی خود پیدا کنید.

10. سن فقط یک عدد است … مگر اینکه تشک باشید

اگر تشک شما هیچ یک از علائم بالا را نشان نمی دهد، اما بیش از هفت سال سن دارد، باید مراقب آن باشید. بیشتر تشک ها پس از 10-7 سال نیاز به تعویض دارند. حتی اگر فکر می کنید خوب می خوابید، این احتمال وجود دارد که به آرامی به یک تجربه خواب کمتر از حد عالی عادت کرده باشید.

سخن پایانی

با توجه به نشانه های بیان شده یک بار دیگه به تشک خود نگاهی بیاندازید. ممکن از پس از بررسی تشک خود نیاز به خرید تشک جدید را احساس کنید. کالای خواب آروین در خدمت شماست که به ارائه انواع تشک های طبی، طبی فنر و فنری نیاز شما به تشک جدید را بر طرف سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.